Ekonomi

Altın için yeni standartlar belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 24.04.2009 tarih ve 24444 sayılı kararında değişiklik yapılmıştır. Türk parasının değerini savunma konusunda 32. Yönetmelik ile altın ticaretine ilişkin kapsamlı düzenlemeler getirilmiştir. Kıymetli madenlerin ithalatı, ihracatı ve yurt içi satışını düzenleyen Türk parasının değerinin korunmasına ilişkin 32 sayılı kararda kapsamlı değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle Türkiye’de alınıp satılabilen işlenmemiş kıymetli madenler ve baskılı kıymetli madenlerin standartları belirlendi. Bireylerin satın aldıkları standart işlenmemiş kıymetli madenler ve baskılı kıymetli madenlerin standartlarında güvence altına alınmasını ve tüketicinin korunmasını amaçlayan düzenlemeler çerçevesinde, Türkiye’de üretilen baskılı kıymetli madenlerin alım satımına imkan verecek mevzuat yapılmıştır. sadece Hazine ve Maliye Bakanlığınca faaliyet izni verilecek rafineriler ve Darphane. Yönetmelik, sadece rafineriler, kıymetli madenler aracı kuruluşları ve yetkili kuruluşlar ile Ticaret Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve Bakanlıkça faaliyet izni verilen kuyumculuk işletmelerinin standart işlenmemiş kıymetli madenler ile baskılı kıymetli madenleri alıp satabileceklerini düzenlemektedir.

Benzer şekilde, Darphane ve Borsa İstanbul AŞ tarafından yayınlanan “Rafineri Listesi”nde yer alan yurt dışında yerleşik rafineriler tarafından üretilen standart işlenmemiş kıymetli madenler de alınıp satılabilecektir. Standart dışı işlenmemiş kıymetli madenlerin kuyumculuk işletmeleri hariç Türkiye’de yerleşik gerçek kişilere satışı mümkün olmayacaktır.

haber-eruh.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu