Haber

BM Genel Sekreteri Guterres, “Atlantik aşırı köle ticaretinin mirası bugün bile yeniden canlanmaya devam ediyor” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Atlantik çoklu köle ticaretinin mirasının bugün bile yeniden canlanmaya devam ettiğini ve kölelik zihniyetinin etkilerinin “beyaz üstünlükçülerin” artan nefret ve ırkçı telaffuzunda görüldüğünü söyledi.

Guterres, “Uluslararası Transatlantik Kurbanlarını Anma Günü” kapsamında BM Genel Konseyi’nde düzenlenen anma oturumunda konuştu.

Guterres, köleleştirme teşebbüsünün 400 yıldan fazla sürdüğünü ve milyonlarca Afrikalı çocuk, kadın ve erkeğin kaçırılarak anavatanlarından zorla çıkarıldığını hatırlatarak, “Radikalleşen köle ticaretinin tarihi, acının, suçun, şiddetin tarihidir. ve sömürü. Korkunç büyüklükte bir adaletsizlik tarihidir.” değerlendirmesini yaptı.

Antonio Guterres, sömürgecileri zenginleştiren köle ticaretinin Afrika Kıtasına büyük yıkımlar yaşattığını ve kıtanın gelişimini yüzyıllarca engellediğini açıkladı.

Köle ticaretinin kanlı ve barbarca olduğunu vurgulayan Guterres, “Kölelik insanlığın en karanlık sayfasıdır” dedi. söz konusu.

Guterres, bu ağır suça başkaldıranların cüretkarlığın tarihini yazdığını belirterek, şunları söyledi:

“Ancak, Atlantik çoklu köle ticaretinin mirası bugün bile yeniden su yüzüne çıkmaya devam ediyor. Günümüzün sosyo-ekonomik eşitsizliği ile sömürge döneminin ortaları arasında doğrudan bir ilişki var. gelir, zenginlik, sağlık, eğitim ve fırsat gibi, insanlık dışı Beyaz üstünlükçülerin artan nefret ve ırkçı söyleminde köle ticaretini yasallaştırmak için kullanılan ırkçı söylemi görüyoruz.”

Guterres, Afrika kökenli insanların hayatlarının halen kölelik çağının etkisi altında olduğunu belirterek, bu insanların günümüzde hem nesilden nesile aktarılan travmalarla hem de dışlanma, ötekileştirme ve fanatizmle mücadele ettiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, “Köleliğin mirası olan ırkçılıkla hepimiz savaşmalıyız. Eğitim, sahip olduğumuz en güçlü silahtır” dedi. söz konusu.

Guterres, köleliğin tarihini öğreterek insanlığın en korkunç dürtülerinden korunabileceğini kaydederek, “Bu büyük ticaretin yüzyıllardır devam etmesini sağlayan inançları öğrenerek, günümüzde sürüncemede kalan ırkçılıkla mücadele edebiliriz.” o bitirdi.

25 Mart, Transatlantik Köle Ticareti Kurbanlarını Uluslararası Anma Günü olarak anılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu