Haber

ECOWAS, Nijer’de darbeci yönetime 1 hafta süre verdi

Afrika’da 15 ülkeden oluşan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazum’un serbest bırakılması ve Türkiye’ye dönmesi çağrısında bulunarak Nijer’de darbe yapan cunta yönetimine bir haftalık süre verdi. görev.

ECOWAS, Nijer’deki gelişmelerin ardından dün Nijerya’nın başkenti Abuja’da inanılmaz bir toplantı yaptı. Afrika’da 15 ülkenin oluşturduğu örgütten yapılan açıklamada, Nijer Devlet Başkanı Bazum’un derhal serbest bırakılması ve göreve dönmesi için çağrıda bulunuldu. Açıklamada, “ECOWAS, Lider Muhammed Bazum’un Afrika Birliği ve Uluslararası toplum tarafından tanınan Nijer Cumhuriyeti’nin seçilmiş yasal Devlet Başkanı olduğunu teyit eder. ECOWAS tarafından tanınıyor Başkan Bazum’un derhal serbest bırakılması ve Nijer Devlet Başkanlığı’nın geri getirilmesi için çağrıda bulunuyoruz ve ülkedeki anayasal sistemin tamamen yeniden kurulmasını talep ediyoruz.

“GÜÇ KULLANILABİLİR”

ECOWAS, bu taleplerle ilgili olarak Nijer’deki cunta yönetimine bir hafta süre verdi. Açıklamada, “Başkan Bazum’un kasıtlı olarak her türlü istifasını reddediyoruz. Bazum’un hukuksuz tutukluluğunu da rehine durumu olarak değerlendiriyoruz. Talepler bir hafta içinde karşılanmazsa Nijer’de anayasal sistem yeniden kurulmalıdır.” “Bunun için gerekli tüm önlemleri alacağız. Bu önlemler arasında güç kullanımı da olabilir. Bu amaçla ECOWAS Genelkurmay Başkanları derhal ortaya çıkacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu