Yaşam

Etki Alanına Özgü Standartların Karşılandığını Göstermek İçin Onay Süreci: Akreditasyon Nedir?

Akreditasyon, eğitim programlarının tanımlanmış kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek için yapılan bir inceleme sürecidir. Akreditasyon bir kez sağlandıktan sonra kalıcı değildir; Eğitim programının kalitesinin korunmasını sağlamak için periyodik olarak yenilenir. Akreditasyon süreçleri her ülkede farklı şekilde takip edilebilmektedir.

Bu içerikte akreditasyon ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Akreditasyon Nedir?

Akreditasyon, eğitim programlarının tanımlanmış kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek için yapılan bir inceleme sürecidir. Akreditasyon bir kez sağlandıktan sonra kalıcı değildir; Eğitim programının kalitesinin korunmasını sağlamak için periyodik olarak yenilenir.

Akreditasyon birçok ülkede farklı çalışır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde akademik akreditasyon isteğe bağlıdır, merkezi değildir ve birçok kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından yönetilir. Akademik akreditasyon süreci, genellikle akademi veya endüstriden bir grup profesyonel uzman tarafından yapılan bir dış kalite incelemesiyle sonuçlanır. Bu profesyoneller, zamanlarını, mesleki bilgi ve deneyimlerini bu kalite güvence sürecine ve disiplinlerinde sürekli gelişen eğitime isteyerek ayırırlar.

Diğer ülkelerde, akreditasyon gerekli veya resmi olabilir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde akreditasyon ve kalite güvencesi hakkında bilgi sağlar.

Türkiye’deki akreditasyon kuruluşlarının yetkilendirilmesinden ve faaliyetlerinden Yükseköğretim Kalite Kurulu sorumludur. Ulusal akreditasyon kuruluşlarının yetkilendirilmesinde ve uluslararası kuruluşların tanınmasında YÖKAK tarafından belirlenen ilke ve kriterler esas alınır.

Akreditasyon Nasıl Yapılır?

Akreditasyon, yüksek öğretim kurumlarındaki açık kuruluşlar tarafından yapıldığı gibi şirketlere ve işyerlerine de uyarlanabilir. Bu aynı zamanda bir cins kalite değerlendirmesidir ve aşağıdaki biçimde uygulanır:

  • Kuruluşa başvuru

  • Denetim ve denetim süreci

  • Kurumun standartlara uygunluğunun incelenmesi

Kurumun standartlara uygunluğu incelenirken ‘Yönetim sistemi belgeleri, ürün ve personel belgeleri, uygunluk belgeleri, test raporları’ ele alınır.

Bu denetimler sonucunda kurum veya işletme standartlara uygun ise akredite edilir.

Akreditasyon Ne Yapar?

Akreditasyon bir kalite değerlendirmesidir ve bu kurumların belli bir kaliteyi karşıladığı kabul edilir. Akreditasyonun ticari faydaları şunlardır:

  • İş faaliyetlerini geliştirir.

  • Riskleri azaltır.

  • Güçlü yanları ve boşlukları belirleyin.

  • İletişimin güçlenmesini teşvik eder.

  • Risklerden kaynaklanan maliyetleri azaltır.

Akreditasyon, kalite ve inancı yansıtır. Kuruluş ve işletmelerin kalitesini artıran farklı akredite belgelerden söylenebilir. Bunlar arasında en bilineni ISO (International Organization for Standardization) tarafından verilmektedir.

ISO9001, ISO45001, ISO22000 gibi belgeler işletmenin uluslararası arenadaki kalitesine ve güvenilirliğine olumlu katkı sağlamaktadır.

gaziosmanpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu