Haber

Fatih Altaylı’nın kulisleri: Mehmet Şimşek, Hafize Gaye Erkan’ın atanmasına itiraz etti

Cumhurbaşkanlığı kabinesindeki değişikliğin ardından Merkez Bankası Başkanlığı’na Şahap Kavcıoğlu’nun yerine Hafize Gaye Erkan getirildi.

Gazeteci Fatih Altaylı, internet sitesinde Şimşek’in Erkan’ın atamasına itiraz ettiğini yazdı. Bu bilgiyi ‘ikinci elden’ elde ettiğine dikkat çeken Altaylı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ekonominin ve hükümetin arka planından gelen bilgilere göre Türkiye ekonomisinin yeni işvereni Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a sıcak bakmadı, hatta bu yönde bazı itirazlarda bulundu.

Merkez Bankacılığının farklı bir iş olduğunu, Erkan’ın bu konudaki deneyimsizliğinin büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. ABD’deki bankacılık serüveninin uluslararası itibarda sorunlara yol açacağını söyledi.

Kendisiyle görüştükten sonra bu fikir pek değişmediği için görev ertelendi ama Şimşek sonunda ikna oldu. Yani bu atamanın Şimşek’e yapıldığı söyleniyor ama bunlar hep ikinci el bilgiler.

Diğerleri, hafif imalarla, “O geldiğinde First National Bank zaten iflas etmişti. Kurtarmak için getirildi, kurtaramadı” diyorlar ve “Şimdi durum aynı. “Belki o tecrübe burada işe yarar” diyerek TCMB’nin durumuna atıfta bulunuyorlar.

haber-urla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu