Sağlık

Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Dr. Derya Uğur: Sağlık çalışanlarının mart ayı mesai ücretleri henüz ödenmedi

MERVE GÜVEN

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Lideri Dr. Derya Uğur, “Sağlık çalışanlarının Mart ayında tuttukları vardiya bedelleri, Mayıs ayı gelmesine rağmen hesaplara yatmadı. Mecbur kalan sağlık çalışanları daha ne kadar yatacak? İşçilerin sıkıntısı nedeniyle fazla mesai sıkıntısı çekiyor.15 Nisan’da maaşları ile birlikte ödenmesi gereken fazla mesai hak edişlerinin üzerinden 20 gün geçmiş olacak.Hastaneye yatmamış olmasına rağmen bu durum da bir göstergesidir. İktidarın sağlık çalışanlarına bakış açısı. Bu mağduriyet bir an önce son bulmalıdır” dedi.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, sağlık çalışanlarının mart nöbeti ücretlerinin henüz hesaplarına yatırılmadığını belirterek mağduriyetlerin bir an önce giderilmesini istedi.

ANKA konuyla ilgili HaberlerAjansına açıklama yapan Uğur, şunları söyledi:

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MART MÜHÜRLERİNE İLİŞKİN FİYATLAR HALA KURULMADI”

“Sağlık çalışanlarının Mart ayında yaptıkları nöbetlere ilişkin fiyatlar Mayıs ayı gelmesine rağmen hesaplanamadı. Sağlık çalışanları düşük maaşlarla ve güçlü ekonomik koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. 2019’da yüzde 69,6 olan günlük yaşam oranları, 2023’te yüzde 69,6 oldu. Aynı dönemde bu oran yüzde 81,1’e yükseldi.

“HAYATİ ZORLANAN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HİZMET ÜCRETLERİNİN ÖDENMEMESİ HAYATLARINI DAHA ZORLAŞTIRIYOR”

Açlığın bitmesine yakın maaşlarla geçinemeyen sağlık çalışanları fazla mesai yaparak buradan gelecek fiyatlarla aile bütçesini dengelemeye çalışıyor. Bir yandan düşük maaş nedeniyle fazla mesai yapmak zorunda kalan sağlık çalışanları vardiya ücretlerini ödemeyerek ikinci kez mağdur ediliyor. Maddi zorluk yaşayan sağlık çalışanlarının vardiya ücretlerini ödememeleri aslında zar zor geri döndürebildikleri aile bütçelerinin dayanılmaz bir hal almasına ve hayatlarını daha da zorlaştırmasına neden oluyor.

“ZAFERİ EN KISA ZAMANDA SONLANDIRILMALIDIR”

Personel eksikliği nedeniyle fazla mesai yapmak zorunda kalan sağlık çalışanları daha ne kadar mağdur olacak? 15 Nisan’da maaşları ile birlikte ödenmesi gereken fazla mesai hak edişlerinin 20 gün geçmesine rağmen ödenmemesi de hükümetin sağlık çalışanına bakış açısının bir göstergesi. Acıya bir an önce son verilmelidir” dedi.

Kaynak: ANKA / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu