Haber

Hatay’da TOKİ konutlarının kamulaştırma süreci durduruldu

DİLAN KUTLU

Hatay 3’üncü İdare Mahkemesi, Hatay’ın Dikmece köyünde tarım arazileri ve zeytinlikler üzerine yapılması planlanan TOKİ konutlarına ilişkin acil kamulaştırma işlemine ilişkin yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Köylülerin tarım arazilerinde iş makinaları çalışmaları devam ederken, köylüler de 29 Temmuz’dan bu yana kamulaştırmalara karşı köy meydanında nöbet tutuyor.

Hatay’ın Dikmece köyünde yaşayan vatandaşlar; Tarım arazileri ve zeytinliklere ilişkin acil kamulaştırma ve el koyma kararlarının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle 25 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Hatay 3. İdare Mahkemesi, tarım arazileri ve zeytinlikler üzerine yapılacak TOKİ konutlarının hızlı kamulaştırma işlemine ilişkin yürütmenin durdurulmasına karar verdi. ANKA KUŞU HaberlerAjans bu süreçte Dikmece halkının çalışmalarını kamuoyuna duyurdu.

Mahkeme kararında, “Olayın niteliği ve davanın durumu nedeniyle, yürütmenin durdurulması talebi, davalı idarenin savunması ve geçici savunması alınıncaya kadar, söz konusu eylemin niteliği gereği uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabilir. karar cevapları alınmış veya savunmaya cevap ve ara karar süreleri geçmiş ve yeni bir karar verilmiştir.” “Söz konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi.”

NE OLDU?

Yeni konut üretimi için deprem bölgesindeki orman alanları ve zeytinliklerin imara açılmasını öngören yönetmeliğin 14 Temmuz’da TBMM’de kabul edilmesinin ardından Hatay’da tarım arazilerine konut yapılması için adımlar atılmaya başlandı. , deprem bölgesi.

TOKİ’nin kalıcı konut yapması için Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyü arazisinin bir kısmının kamulaştırılması kararı alınırken, jandarma eşliğinde iş makineleriyle köylülerin tarım arazilerine girildi. Arazilerine iş makinelerinin girmesini engellemeye çalışan köylüler dövülerek gözaltına alındı.

Dikmeceliler, STK ve siyasi parti milletvekillerinin de aralarında bulunduğu Büyük Toplantı için 26 Ağustos’ta köylerinde bir araya geldi. Köylüler 29 Temmuz’dan bu yana kamulaştırmalara karşı köy meydanında nöbet tutarken, tarım alanlarında iş makinelerinin çalışmaları da sürüyor.

GÖRÜNTÜ: ARŞİV

Kaynak: ANKA / Siyaset

aginajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu