Haber

İsrail’de polis şefinin ırkçı açıklamaları ülkedeki Arapları öfkelendirdi

İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai’nin sosyal medyaya sızan konuşmasındaki “ölüm suçları Arapların zihniyetini ve doğasını yansıtıyor” açıklaması İsrail’deki Arap nüfusun yansımasına neden oldu.

İsrail Kanal 12 Televizyonunun haberine göre, İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai ve aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile “ülkede Arap toplumunda artan cinayetler hakkında değerlendirmelerde bulunmak üzere” bir araya geldi.

Görüşmede Ben-Gvir, Arap toplumundaki cinayet suçlarının tüm kırmızı çizgileri aştığını söyledi.

Buna yanıt veren Shabtai, “Bu konuda bir şey yapmak imkansız. Birbirlerini öldürüyorlar, onların doğası bu, Arap aklı bu” dedi.

Polis şefinin ırkçı sözleri, İsrail’de Arap toplumu ve siyasi çevrelerde öfkeye neden oldu.

İsrail Meclisi Arap Listesi Ortak Bloğu lideri Eymen Avde, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’de öldürülen Filistinli sayısı, Batı Şeria, Gazze ve Ürdün’de işlenen suçlar sonucunda öldürülen Filistinli sayısının 7 katıdır” dedi. hesap.

Avde, Shabtai’nin açıklamalarına şu yanıtı verdi:

“Bu, Filistinlilerin değil, ırkçı kurumun doğasıdır. Dünyanın neresinde olursa olsun, böyle ırkçı bir yetkili görevden alınır.”

Aynı listeden milletvekili Ahmed Taybi, Shabtai’nin açıklamalarını “ırkçı ve utanç verici” olarak nitelendirdi.

İsrail polisini Twitter hesabından “ırkçı ve şiddet yanlısı” olarak tanımlayan Taybi, Ben-Gvir’i polis teşkilatının başındaki memur için “palyaço” olarak nitelendirdi.

Taybi şu sözleri kullandı:

“Arap vatandaşları onları koruyacak polis olmadığı için ölmeye ve çocuklar öldürülmeye devam edecek. Arapların öldürülmesi son olarak Bakan Ben-Gvir’i rahatsız ediyor. Araplar, yaşasalar da ölseler de ayrımcılığa uğruyor.”

avanosajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu