Haber

İsviçre, özel korumaya ihtiyacı olan mültecilerin kabulünü askıya aldı

İsviçre Adalet Bakanı Karin Keller-Sutter, özel korumaya ihtiyaç duyan mültecileri kabul etmek için uygulanan yerleştirme programını süresiz olarak askıya aldıklarını açıkladı.

İsviçre basınında yer alan habere göre Keller-Sutter, ülkenin mülteci alma kapasitesinin dolu olduğu gerekçesiyle bu kararı aldıklarını belirtti.

Özel korumaya ihtiyaç duyan mülteciler için halen yürürlükte olan yerleştirme programı 30 Kasım’da askıya alınacak ve ilkbaharda yeniden artırılacaktır.

İsviçre Göç Müsteşarlığı (SEM), karardan ülkeye giriş yapamayan 800 mültecinin etkilendiğini açıkladı.

SEM’den yapılan yazılı açıklamada, “Savaş nedeniyle geçen yazdan bu yana iltica başvurularında büyük artış yaşandı ve iltica sistemi ağır baskı altına girdi. Özellikle barınak kapasitesi ve personel açısından sıkıntı var.” sözlerini kullandı.

İsviçre, Mayıs 2021’de kabul edilen mülteciler için yeniden yerleştirme programı kapsamında çok kötü durumda oldukları için BM tarafından önerilen 1820 kişiyi 2022 ve 2023’te kalıcı olarak almayı kabul ederken, şimdiye kadar yaklaşık 1.000 kişiyi kabul etti.

Bu yıl Ukrayna’dan 70 bin kişiyi kabul eden İsviçre, yıl sonuna kadar 25 bin ek iltica başvurusu alacak.

Öte yandan SEM, 1990’larda kabul ettiği, mültecilerin (çoğunlukla eski Yugoslavya’dan) bire bir gelişini içeren programı da askıya aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu