Haber

Kılıçdaroğlu ile üst üste: Erdoğan da Almanya’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 27 Ocak’ta Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret edeceği öğrenildi. VOA Türkçe’nin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Rusya-Ukrayna görüşmeleri savaş, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) süreci, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik bağlar ve Almanya ile Almanya arasındaki ilişkiler. Türkiye’de yaşayan Türk göçmenlerin sorunlarına da değinilmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın Başbakan Scholz ile görüşmesinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğin gündeme gelmesi bekleniyor. Scholz, geçtiğimiz aylarda konuşma konusuna ilişkin yaptığı açıklamalarda Yunanistan’ın yanında yer almış ancak aynı zamanda diyalog mesajı vermiş ve Almanya’nın arabulucu olarak devreye girebileceğinden bahsetmişti.

Erdoğan Almanya’ya en son 19 Ocak 2020’de Birleşmiş Milletler’in (BM) çabalarını desteklemek ve Libya’da kalıcı bir ateşkes ve siyasi süreç başlatmak için dönemin Başbakanı Angela Merkel’in ev sahipliğinde düzenlenen Berlin Konferansı’nda geldi. yılında düzenlenen uluslararası zirveye katıldı.

KILIÇDAROĞLU YAKIN ZAMANDA ALMANYA’YA GİDECEK

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan’la yarım kalan Almanya gezisini tamamlayacak.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hapis cezasının açıklanmasının ardından 14 Aralık 2022’de İstanbul’a dönerek Almanya’ya yapacağı bire bir ziyareti ve tüm programlarını iptal etti. CHP Almanya temsilciliğinden kaynaklar, aralarında CHP’nin de bulunduğu Altı Masa partilerinin liderlerinin ortak programlarını 30 Ocak’ta açıklayacaklarını, dolayısıyla Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyaretinin bu tarihten sonra gerçekleşmesinin beklendiğini belirtiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu