Teknoloji

KOBİ Yatırım Bankası ile kolay finansman imkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Kabineyi açıklamasının ardından önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisi, sanayisi, teknolojisi ve iş dünyası açısından atılacak adımlara ilişkin ilk mesaj Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan geldi. Kacır, “Tam Bağımsız Türkiye” vizyonu ve “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla Türk Yüzyılını inşa etmek için çok çalışacaklarını belirtti.

Genç girişimcilere kolaylık

Bu doğrultuda, yeni dönemde sanayide stratejik alanlarda yüksek katma değeri ön planda tutan yapısal dönüşümlerin hayata geçirilmesi öncelikli hedef olacaktır.

Bakanlık, “Sanayisi güçlü, milli teknolojisi olan bir Türkiye” vizyonu ve “yüksek teknolojili, rekabetçi, sürdürülebilir, yerli ve milli sanayi yapısı” oluşturma misyonuyla yeni dönemde de çalışmalarına devam edecek. Gerekli tüm destek kapsamlı ve hızlı bir şekilde uygulanacaktır. Yenilikçi, orta-yüksek ve yüksek teknolojiye sahip firmalara hizmet vermek üzere KOBİ Yatırım Bankası kurulacaktır.

KOBİ’lerin finansmana erişimi daha da kolaylaştırılacak ve bu çerçevede uygun koşullarda kredi kullanımı artırılacaktır. Gençlerin girişimci olabilmesi için girişimciliği özendirecek ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştıracak eğitim ve faaliyetlerin yanı sıra mali gerekçeler de desteklenecek. 2028 yılına kadar 5 ülkede Uluslararası Teknoloji Pazarlama Ofisleri kurulacak. Sanayinin yoğun olduğu 14 ilde Model Fabrikalar yaygınlaştırılacak. Küresel rekabette konumunu güçlendirmek amacıyla Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının yüzde 2’ye çıkarılması hedeflenmektedir.

Ülke, Küresel İnovasyon Endeksi’nde ilk 20’ye girecek. Milli Teknoloji Girişimciliği Stratejisi kapsamında 15 Turcorns (1 milyar doları aşan Türk şirketi) ve 5 Decacorns (10 milyar doları aşan şirket) ile dünyanın en gelişmiş 20 ekosistemi arasında yer almak hedefleniyor. milyar dolar) ekosistemden silinecek.

IT departmanındaki start-up şirketlerin iş ve hizmetlerini hızlı bir şekilde pazarlayabilmeleri için 2028 yılına kadar 5 ülkede Uluslararası Teknoloji Pazarlama Ofisi kurulacak. Türkiye’yi “yeni nesil elektrikli otomobil üssü” yapma hedefi doğrultusunda yerli otomobil Togg’un seri üretimi yıllar içinde artırılarak 2030 yılında 1 milyon araca ulaşacak. 2 milyonu ve şarj istasyonu sayısı 200 bini aşıyor. Batarya modülü ve paketi ile alt bileşenler geliştirilerek batarya üretim yatırımları tamamlanacaktır. Yurt içinde “pil test merkezi” kurulması teşvik edilecek.

İmalat sanayi dijital dönüşümle güçlenecek

Yeni dönemde, Milli Teknoloji Atağı’nı gerçekleştirmek için inovasyon ve tasarım kapasitesi artırılarak, sanayinin teknolojik dönüşümünün sağlanması ve nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi planlanıyor. Bu amaç doğrultusunda, dijitalleşmeyle birlikte gelen yeni çağın gereksinimlerine uygun yetkinliklerin belirlenmesi, eğitim modellerinin dönüştürülmesi ve sürdürülebilir ilerleme için toplum genelinde yetkinlik gelişiminin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır. Dijital dönüşüm sürecinde sektörün sürdürülebilirliğinin sağlanması ve dijital dönüşümün hızlandırılması ile imalat sanayinin rekabet gücü artırılacaktır.

kure-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu