Haber

Libya Başbakanı Dibeybe, Katar’ın Trablus Büyükelçisi ile ülkesindeki seçim çıkmazını görüştü

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdülhamid el-Dibeybe, ülkesindeki siyasi krizi çözmek için uzun zamandır beklenen seçim konusunu Katar’ın Trablus Büyükelçisi Halid ed-Duseri ile görüştü.

UBH’den yapılan yazılı açıklamaya göre görüşme Libya’nın başkenti Trablus’ta gerçekleşti.

Başbakan Dibeybe, hükümetinin Yüksek Seçim Kurulu ile uyum içinde seçimlerin hukuka uygun, adil ve tarafsız bir şekilde yapılması için çaba sarf ettiğini vurguladı.

Büyükelçi Düseri ise Katar’ın Libya’da seçim yapılmasına ve böylece istikrarın sağlanmasına verdiği desteği teyit etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Libyalıların ülkede 2023’te seçimlerin yapılması gerektiğine dair görüşlerinde giderek artan bir yakınlaşma olduğunu belirtti.

Bathily, mevcut seçim çıkmazına son vermek ve Libya halkının isteklerini karşılamak için birlikte çalışma gereğini vurguladı.

Libya’da seçim çıkmazı

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

10 Şubat 2022’de Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, ülkenin batısındaki milletvekillerinin büyük çoğunluğunun katılmadığı oturumda, mevcut Milli Birlik Hükümeti’nin görev süresinin sona erdiği gerekçesiyle Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçti. 24 Aralık 2021’de; 1 Mart’ta Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından sapmakla suçlayarak görev başında olduğunu ve görevi seçilmiş bir hükümete devredeceğini söyledi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi, çifte vatandaş ve askere sahip olanların Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmalarının engellenmesini isterken, TM buna izin verilmesi konusunda ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu