Ekonomi

OVP’de stratejik tarım sektörüne yeterince önem verilmedi.

Özellikle herkesin evlerine kapandığı pandemi döneminde Tarım Dairesi’nin stratejik önemi bir kez daha ortaya çıktı. Maske ve dezenfektan gibi sağlık ürünlerinde yaşanan milliyetçilik ve korumacılık, tarım ve gıda ürünlerinde de kendini gösterdi. Birçok ülke tarım ürünlerinin ihracatına kısıtlama getirirken, bazı ürünlerin ihracatı ise tamamen yasaklandı.

Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyaya tarımın değerini bir kez daha hatırlattı. Dünya tahıl depolarından ürün tedariğinin bir süreliğine durması, sanayi devi ülkeleri bile tedirgin etti.

Bu gelişmelerin yaşandığı dönemde dünyanın önde gelen tarımsal üretim kapasitesine sahip olan Türkiye, bir yandan tarımsal üretimini, diğer yandan gıdaya dayalı üretimini artırmaya çalışıyordu. şişirmeBununla baş etmeye çalışıyor.

Ancak son 3 yılda girdi maliyetleri yüzde 100’ün üzerinde artan çiftçiler, enflasyonun kaynağı olarak gıda gösterilse de ürün satışından maliyetin bile altında gelir elde etmekten şikayetçi. Bu da önemli sayıda çiftçinin tarımdan çekilmesine yol açtı. Son örnek şeker mısırda oldu.

Geçen yıl tonu 5 bin 700 lira olan mısırın fiyatı ise yüzde 5,3 artışla 6 bin lira olarak açıklandı. Bu tarz fiyat değişiklikleri şüphesiz üreticinin daha fazla para kazandıracak işlere yönelmesine neden oluyor. Süt fiyatlarının maliyeti karşılamadığı dönemlerde süt sığırlarının bakanlığa gönderilmesi buna örnek olarak gösterilebilir.

Tarım OVP’de son sırada yer alıyor

Türkiye’nin önümüzdeki üç yıllık ekonomik yol haritasını gösteren OVP’den ve OVP’de tarıma verilen önemden bahsedelim.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan OVP 70 sayfadan oluşuyor. OVP’de en fazla ismin yer aldığı sektör 61 ile sanayi olurken, onu 56 ile güç ve 38 ile hizmetler izledi.

Siyasetçiler de dahil olmak üzere toplumun her kesimi tarafından stratejik görülen tarım faslı, 29 maddeyle OVP’de en az bahsedilen fasıl olarak öne çıkıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi BayraktarZiraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın zaman zaman tarıma ve çiftçiye üvey çocuk muamelesi yapılmaması gerektiği yönündeki açıklamalarına rağmen en azından sayısal olarak OVP’de tarımın üvey çocuk muamelesi gördüğünü göstermektedir. Peki.

Bu yazı ilk olarak Benim Ekonomim’de yayımlandı.

aksuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu