Haber

Pakistan, Orta Asya ülkeleriyle işbirliğini derinleştirmeye istekli

Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, ülkesinin Orta Asya ülkeleri ve özellikle Kazakistan ile işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu söyledi.

Pakistan Radyosu’nda yer alan habere göre, resmi ziyaret kapsamında Pakistan’a gelen Kazakistan Meclis Başkanı Yerlan Koshanov ve beraberindeki heyet, başkent İslamabad’da Başbakan Şerif tarafından kabul edildi.

Görüşmede Şerif, ülkesinin başta Kazakistan olmak üzere Orta Asya ülkeleriyle işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu ifade etti.

Kazakistan ile enerji, ulaştırma, transit ticaret ve lojistik sektörlerinde ikili işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Sharif, Pakistan’ın Orta Asya ülkelerinin liderlerinin ortaya çıkacağı bir zirveye ev sahipliği yapacağını söyledi.

Şerif, tepede bölgesel ticaret ve yatırımın artırılması için kara ve demiryolu temaslarının gündemde olacağını kaydederek, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ziyaretini sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.

“Ticaret hacmi artırılmalı” vurgusu

Kazakistan Meclis Başkanı Koshanov, ülkesinin Pakistan pazarından faydalanabileceğini belirterek, Astana’nın ulaşım, sağlık işleri, ameliyat ve SporMalzeme sektöründe İslamabad ile ikili ticaret ve işbirliğinin konuşma konusu olduğunu söyledi.

Koshanov, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 95 milyon dolar olduğunu ve bunun artırılması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu