Haber

Refakatsiz çocuklar için ‘sorgulama ekranı’ hizmete girdi

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, refakatsiz çocuklar için Bakanlığın internet sitesinde sorgulama ekranı açtıklarını bildirdi.

Yaşanan depremlerin ardından çocuklarını bulmak için her türlü girişimi yaptıklarını belirten Bakan Yanık, deprem sonrası oluşturulan 10 hatlı davet merkezi, ALO 183 ve sosyal medya takip birimine bildirim, bilgi, fotoğraf vb. geldiğini söyledi. her türlü ayırt edici bilgi ve belgeyi kaydettiklerini ve bu bilgileri açılan sorgulama ekranına entegre ettiklerini belirtti.

Bakan Yanık, bugüne kadar elde edilen tüm verilerin görüntüleneceği sorgulama ekranı ile daha hızlı ve aktif bir sonuç sağlayacaklarını belirterek, “Bu kapsamda vatandaşlarımız artık refakatsiz çocuklarla ilgili bilgilere giriş yaparak hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. gerekli bilgiler Bakanlığımızın internet sitesinde yer alan sorgulama ekranında yer almaktadır.”

İKİ FARKLI SİSTEM KULLANILABİLİR

Bakan Yanık, refakatsiz çocukların bilgilerine ulaşmak için sorgulama ekranında iki farklı sistemin bulunduğunu belirterek, “Çocuklara ait bilgiler, fiziksel görüntü, saç rengi, göz rengi, doğum lekesi gibi tüm ayırt edici özellikleriyle birlikte, fotoğraflar, bilgi formu aracılığıyla kaydedilir. Bu kayıtlar daha sonra TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘Deringörü’ yüz tanıma ve eşleştirme sistemine yüklenir. Sistemde fotoğrafların eşleşmesine göre liste oluşturulur. Sisteme girilen bilgiler fotoğraf kaydı ile birlikte kullanıcıya sunulur. Şimdi de Bakanlığımız internet sitesinde refakatsiz çocuklar için sorgulama ekranı açtık. Vatandaşlarımıza TC numaraları veya ad-soyadları ile arama yapma imkanı sağlıyoruz. Sistem üzerinden yapılacak maçların ardından vatandaşlarımız gerekli başvuruları yapabilecek. Öte yandan çocuklarını bulamayanlar da bu ekrandan ihbarda bulunabiliyor” dedi.

BİN 314 ÇOCUK AİLESİNE TESLİM EDİLDİ

Öte yandan Bakan Yanık, kullanılan sistemler ve il müdürlükleri aracılığıyla yürütülen çalışmalar sayesinde bugüne kadar deprem bölgesindeki 1.858 refakatsiz çocuktan 1.314’ünün ailelerine teslim edildiğini söyledi. Bakan Yanık, hastanede 451 çocuğun takip edildiğinin altını çizerek, 93’ünün ise bakanlığa bağlı çocuk kuruluşlarında tedavi altına alındığını söyledi. Bakan Yanık, Derin Görü uygulaması üzerinden toplam 206 çocuk eşleştirmesi yapıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu