Haber

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Çambükü Köyü’ne Yapılması Planlanan OSB’nin Yürütülmesinin Durdurulmasına Karar Verdi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, köylülerin tarım ve hayvancılık yapılan meralara el konulmasına karşı son 3 aydır sürdürdüğü direniş, 3 aydır devam ediyor; Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı sevindirici oldu. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdare Mahkemesi Dairesi, bakanlığın Çambükü köyüne OSB yapılmasına ilişkin kararının yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi.

Samsun 3. İdari Dava Dairesi, oybirliğiyle aldığı kararda, planlı veya plansız alanların OSB’ye kullanılıp kullanılamayacağı konusunda yeterli araştırma yapılmadan tarım arazilerinin kullanılmasına karar verilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Kararda, “Toprak ve Arazi Koruma Kanunu dikkate alınarak; mutlak tarım alanları, özel çalışma alanları, ekili tarım arazileri ve sulu tarım arazileri, bunların amaç dışı kullanım talepleri karşılanmadıkça, tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz. arazi ve toprak savunma projelerine uyulduğu ancak Bakanlıkça izin verildiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB üretimine ilişkin nihai kararının verilebileceği gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi.

AVUKAT CELEP: “BU KARAR ÇAMBÜKÜ’DE OSB KURMA SÜRECİNİ DURDURACAKTIR”

Çambükü köylülerinin avukatlığını sürdüren Mehmet Celep, mahkeme kararının ardından şunları söyledi:

“Hukuk mücadelemizde nihayet önemli bir yol kat ettik ve yürütmeyi durdurma kararı aldık. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yürütmenin durdurulması yönündeki nihai kararının iptali için Samsun 3. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava. OSB mahkemece reddedildi.Bu kararın iptali için istinaf mahkemesine başvurduk.Bu kararla birlikte Çambükü köyünde OSB kurulmasına yönelik uygulama süreçleri durdurulacak ve bu durum fiili karara kadar devam edecek. mahkeme.”

korkutelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu