Haber

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Müslüman hükümetleri İsrail’e karşı birleşmeye çağırdı

TAHRAN, 2 Kasım (Xinhua) — İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Müslüman hükümetleri birleşmeye çağırdı ve İsrail’in, İsrail’e petrol ve diğer ihracatı keserek ve ekonomik bağları kopararak Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısını derhal sonlandırmasını talep etti.

Çarşamba günü internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamaya göre Ali Hamaney, bu açıklamaları İranlı öğrencilerin 1979’da ABD elçilik binasını devralmasının yıldönümünden üç gün önce Tahran’da öğrencilerle yaptığı toplantıda yaptı.

Hamaney ayrıca Müslüman devletlere İsrail’in eylemlerini kınama çağrısında bulundu ve ABD, Fransa ve İngiltere’yi İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin tutumlarından dolayı eleştirdi.

İranlı lider, “Batılıların taktığı sahte insan hakları maskesi düştü” dedi.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda her iki tarafın resmi rakamlarına göre Gazze’de en az 1.400 İsrailli ve 8.500’den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e beklenmedik bir saldırı düzenleyerek binlerce roket fırlattı ve İsrail topraklarına sızdı. Buna karşılık İsrail, hava saldırılarıyla kara operasyonları başlattı ve Gazze Şeridi’ni abluka altına aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu