Haber

Nice saldırısıyla bağlantılı sanıklara hapis cezası

Fransa’nın Nice kentinde 2016’da TIR’la düzenlenen terör saldırısıyla ilgili sekiz sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, iki sanığı “terör örgütüne üye olmak” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırdı. . Mahkeme Başkanı Yargıç Laurent Raviot, söz konusu sanıkların “saldırganı manevi ve mali açıdan desteklediklerini” belirtti. Mahkeme, sanığı saldırgana silah sağlamaktan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Silah tedarikiyle bağlantısı olan diğer beş sanık, iki ila sekiz yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Nice kentinde, Fransa’nın en önemli milli bayramı olan 14 Temmuz Bastille Günü kutlamalarını izleyen kalabalığa kamyonla giren Tunuslu Muhammed Lahouaiej Bouhlel, vatandaşların üzerine tabancayla ateş açtı. Saldırı sonucunda 86 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi de yaralandı. Olayın ardından saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü. IŞİD saldırının sorumluluğunu üstlendi, ancak saldırganla herhangi bir temasa dair herhangi bir kanıt göstermedi.

Mahkeme Başkanı, 31 yaşındaki Lahouaiej Bouhlel’in “mümkün olduğu kadar çok insanı öldürmek istediğini” belirterek, “Mahkeme, 14 Temmuz’daki saldırının bir terör eylemi olduğunu değerlendiriyor” dedi. Saldırganın kişisel sorunları olduğunu belirten Mahkeme Başkanı, saldırganın psikolojik bir rahatsızlığının olmadığına dikkat çekti. IŞİD’in saldırıdaki sorumluluğunu “fırsat” olarak değerlendiren Mahkeme Başkanı Raviot, saldırgan ile herhangi bir cihatçı örgüt arasında ilişki olmadığını söyledi.

AFP, dpa/JD, BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu